Fałszywy krok - czyli jak startować szybciej

🔺False step🔺
 
🔹Powszechnie wiadomo, że przyspieszenie🏃🏻‍♂️ to cecha która najczęściej determinuje sukces🏆 i porażkę w sporcie.
🔹Jednak musimy pamiętać, że bieżnia to nie boisko i choć przyspieszenie jest istotnym czynnikiem wpływającym na efektywność poruszania się zawodnika podczas meczu, to nie do końca oddaje warunki w jakich przychodzi nam rywalizować w trakcie zawodów.
 
🔹Niezbędnym jest, abyśmy zdawali sobie sprawę, że boiskowe przyspieszenie to zdolność w dużym stopniu reaktywna i starty wykonywane ze statycznych pozycji dwóch / trzech punktów podporu (choć niezwykle pomocne w nauce samej mechaniki przyspieszenia) nie będą wystarczająco specyficzne dla większości sportów (podczas gry występują właściwie tylko w futbolu amerykańskim).
 
Sportowiec chcący przyspieszyć (do przodu, tył, czy w bok) często wykonuje najpierw krok w przeciwną stronę do pożądanego kierunku biegu.
⭕️Niektórzy trenerzy uważają to za błąd i próbują wyeliminować tę „przypadłość”.⭕️
⛔️Czy mają rację? Nie wydaje mi się⛔️.
 
🔸Szybkość w warunkach meczowych, to zdolność skrajnie reaktywna, warunkowana przemieszczeniem piłki⚽️, działaniami przeciwnika czy partnerów z drużyny. 🔸Dlatego, podczas meczu przyspieszamy często z nieprzygotowanych pozycji, nierzadko skrajnie niekorzystnych w kontekście kierunku, w którym chcemy się poruszać. Z tego względu nasze ciało, na bazie doświadczeń i zmysłów szuka odpowiedniej pozycji (kąta)📐 do odepchnięcia od podłoża.
 
🔘Możemy wyróżnić trzy główne „fałszywe” kroki:🔘
☑️ #1 Plyo step
Czyli krok, który najczęściej bywa ofiarą próby wyeliminowania przez trenerów. Podczas niego, jedna stopa zostaje postawiona za środkiem ciężkości, aby uzyskać optymalny kąt pochylenia ciała w celu przyspieszenia do przodu. Najczęściej występuje kiedy zawodnik jest w pozycji bazowej (stopy ustawione równolegle) lub wykrocznej, jeśli stopy ustawione są zbyt blisko siebie.
 
☑️ #2 Hip turn
Rotacja biodra i postawienie stopy przed środkiem ciężkości następuje, kiedy sportowiec chce szybko pobiec do tyłu, w celu ucieczki przed przeciwnikiem czy pogoni za piłką.
 
☑️ #3 Directional step
Krok kierunkowy, w kontraście do dwóch wymienionych wcześniej – jest działaniem podejmowanym głównie przez nogę „prowadzącą” (niemniej jednak, jeśli stoimy wąsko, może nastąpić przemieszczenie nogi postawnej), która wskazuje kierunek biegu.
 
❇️ Poprzez ekspozycję na trening, układ nerwowy uczy się, jakie działania będą adekwatne w danej sytuacji i przyniosą najlepszy efekt. Fałszywy krok, to czynność wykonywana przez zawodnika nieświadomie i odruchowo w odpowiedzi na bodźce wzrokowe (obserwację otoczenia) oraz na bazie zdobytych doświadczeń. False step to naturalny odruch zawodnika, kontrolowany przez układ nerwowy w celu optymalnego ustawienia ciała i wykorzystania energii elastycznej, mający na celu zmaksymalizowanie ilości generowanej siły i kierunku jej aplikacji.❇️
 
✅ Warto zatem włączyć do swojego treningu starty z różnych pozycji, aby być w stanie szybko osiągnąć odpowiednie ustawienie ciała do przyspieszenia podczas gry, niezależnie od pozycji startowej jaką wymusi na nas sytuacja na boisku.
Zdziwisz się, jak potrzeba obrócenia się podczas startu w kierunku biegu zmieni kolejność zawodników na mecie.✅
IMG_1692

Skontaktuj się ze mną

Mail: pmaleck@poczta.onet.pl

Telefon: 663910551