Rzuty piłkami lekarskimi

Wymagania stawiane przed zawodnikami piłki nożnej ⚽️ na przestrzeni lat mocno ewoluowały. Choć sam całkowity dystans przebiegany 🏃🏻‍♂️w trakcie meczu nie zmienił się, to znacznie wzrosła ⬆️ liczba przyspieszeń i metrów pokonanych sprintem.

Dlatego nawet jeśli posiadasz bajeczną technikę i przegląd pola niczym Andrea Pirlo, by podołać przytoczonym powyżej wymogom, poprawa zdolności do generowania dużych ilości mocy🚀 będzie nie do przecenienia.

Z tego powodu ogromną popularność w przygotowaniu motorycznym zyskały ćwiczenia olimpijskiego podnoszenia ciężarów, jak zarzut czy rwanie🏋🏻‍♂️. Ich celem jest wzmocnienie ruchu trójwyprostu, czyli dynamicznego wyprostu stawu biodrowego, kolanowego i skokowego – niezbędnego elementu warunkującego efektywne wykonywanie przyspieszeń i innych eksplozywnych ruchów.

Ćwiczenia te są jednak bardzo wymagające pod względem technicznym – często czas spędzony na ich nauce jest niewspółmiernie wysoki do korzyści wynikających z ich zastosowania (zwłaszcza w wieku seniorskim). Innym minusem mogą być wysokie siły działające na sportowca podczas lądowania w fazie łapania sztangi 👎🏻.

Na szczęście kształtowanie mocy 💥możliwe jest także poprzez inne środki, choćby za pomocą ćwiczeń balistycznych z piłkami lekarskimi. Niektóre z plusów:

✔️ Ćwiczenia oparte na rzutach są bardzo łatwe do opanowania, a co za tym idzie, możemy korzystać z dobrodziejstw płynących z ich stosowania niemal z marszu, bez poświęcania wielu cennych godzin treningu na nauczanie techniki wykonania.

✔️ Możliwe są rzuty zarówno w płaszczyźnie horyzontalnej ↔️, jak i wertykalnej ↕️.

✔️ Wybierając ciężką piłkę i ograniczając przeciwruch (countermovement), możesz pracować nad lewą stroną krzywej siła-prędkość

✔️ Rzucając lekką piłką i wykonując przeciwruch, bardziej prawdopodobne, że wypłyniesz pozytywnie na cechy związane z prawą stroną krzywej.

IMG_1692

Skontaktuj się ze mną

Mail: pmaleck@poczta.onet.pl

Telefon: 663910551