Blog
Przyspieszenie - zasady
- piłkarz nie startuje z bloków,
- nie musi biec wyznaczonym torem,
- niemal nie zdarzają się przyspieszenia ze statycznej pozycji (częściej z truchtu, marszu, a nawet biegu)
- nie przyspiesza tylko biegnąc po linii prostej
- przyspieszenie poprzedza często zmiana kierunku biegu
- musi obserwować piłkę, ruch przeciwnika oraz partnerów z drużyny
FIZYKA
Pomimo tego, że podczas przyspieszenia (oraz poruszania się człowieka w ogóle) każda z powyższych zasad ma równie wielkie znaczenie, to dzisiaj zajmiemy się przede wszystkim tą ostatnią, pomijając aspekty związane z generowaniem siły (choć w dużym stopniu są one ze sobą związane, gdyż kinetyka ma swoje odzwierciedlenie w kinematyce).
ZASADY PRZYSPIESZENIA
- Neutralnie ustawioną miednicę
- Pochylenie tułowia i podudzi
- Sztywne (zgięte) stawy skokowe
Neutralnie ustawiona miednica
Pochylenie tułowia i podudzi
Sztywne stawy skokowe
START Z POZYCJI STATYCZNEJ
False step
Hip turn
Directional step
PRZYKŁADY Z BOISKA
W powyższych przypadkach dość jasno widoczny jest pewien schemat – niezależnie od pozycji startowej, zawodnik dąży do takiej, w której możliwe będzie efektywne przemieszczenie środka ciężkości. Jak możesz zauważyć na załączonym filmie czy ilustracjach, pozycja ta równoznaczna jest z przestrzeganiem przedstawionych wcześniej zasad – neutralne ustawienie miednicy, pochylenie tułowia oraz podudzi w stronę pożądanego kierunku biegu, a także „sztywne” stawy skokowe.
Badania jednak wskazują, że piłkarze rzadko przyspieszają z pozycji statycznych, a taki charakter mają przytoczone przeze mnie wcześniej przykłady. Piłka nożna to nie futbol amerykański, gdzie zawodnicy raz za razem rozpoczynają akcję startując z pozycji statycznej na sygnał sędziego. Na boisku piłkarskim gracze nieprzerwanie się przemieszczają, próbując ustawić się na pozycji, która da im przewagę nad rywalami. Z tego względu do przyspieszeń najczęściej dochodzi z „nieprzygotowanych” wcześniej pozycji, a nierzadko poprzedza je zmiana kierunku poruszania się zawodnika.
Czy oznacza to, że przyspieszenie piłkarza nie ma wiele wspólnego z przyspieszeniem lekkoatlety?
Na powyższej ilustracji widzimy Van Dijk’a w pojedynku z Mbappe. Skupiamy się tutaj na działaniach obrońcy, które mogą przypominać nieco sytuację w której wykonywany jest false step w pozycji statycznej. Defensor przemieszczając się, utrzymuje obniżony środek ciężkości pod polem podstawy, aby móc zareagować na działania napastnika. Kiedy młody Francuz decyduje się na zmianę kierunku i przyspieszenie w stronę bramki, Van Dijk robi to samo, mocno odpychając się od podłoża, daleko za linią ciała.
W tym wypadku mamy sytuację podobną do tej podczas hip turn. Napastnik – Muriel, przyjmując piłkę, jednocześnie stawia stopę daleko poza linią środka ciężkości, co pozwala mu na obrócenie się i przyspieszenie w efektywny sposób w przeciwnym kierunku, zostawiając pilnującego go obrońcę za plecami.
Ostatnia sytuacja, której się przyjrzymy, w dużym stopniu przypomina przedstawiony przeze mnie directional step. Widoczny na ilustracji Aubameyang już w momencie przyjęcia piłki w powietrzu, zaczął się obracać w stronę bramki przeciwnika, ostatecznie lądując na lewej nodze i natychmiast odpychając się od podłoża, przyjął efektywną pozycję do przyspieszenia.
PODSUMOWANIE
Przyspieszenie na bieżni (w warunkach przypominających izolowane) oraz w boiskowym chaosie, to działania znacznie różniące się od siebie. Pierwsze jest zdolnością, określającą tempo zmiany prędkości poruszania się zawodnika, natomiast drugie to ekspresja tej zdolności w interakcji z informacjami obecnymi w środowisku. Mimo tych różnic, zasady wymienione we wcześniejszej części artykułu w obu przypadkach pozostają niezmienne. Efektywne przyspieszenie nie jest możliwe bez ich spełnienia. Najszybsi zawodnicy na boisku, to ci, którzy w najtrudniejszych i najbardziej nieprzewidywalnych sytuacjach są w stanie w bardzo krótkim czasie przyjąć efektywną pozycję, co pozwala im na wydajne poruszanie się. Oczywiście, zawodnicy naturalnie eksplozywni i o wysokim poziomie siły relatywnej (wielkość generowanej siły w stosunku do masy ciała) będą w stanie przyspieszać bardzo skutecznie, nawet jeśli ich technika biegu pozostawia wiele do życzenia. Taka sytuacja jednak uniemożliwia osiągnięcie maksymalnego potencjału szybkościowego zawodnika, podnosząc jednocześnie ryzyko odniesienia urazu. Jestem zdania, że zawodnik sportów zespołowych raczej nie powinien trenować w izolowanej formie przyspieszenia KOSZTEM czasu przeznaczanego na trening piłkarski, o ile nie narzeka na problemy mięśniowe i nie miewał takich w przeszłości. Natomiast dodatkowa praca nad poprawą elementów techniki przyspieszenia, może być bardzo korzystna z punktu widzenia skuteczności działań zawodnika na boisku. Urwanie 5% czasu z biegu na dystansie 5 metrów, to w przybliżeniu długość stopy. Nie wygląda to może imponująco, aczkolwiek każdy, kto kiedykolwiek grywał w piłkę samemu wie, że choć z pozoru różnica jest niewielka, to może stanowić czynnik decydujący o tym, czy zdobędziemy bramkę.
Skontaktuj się ze mną
Mail: pmaleck@poczta.onet.pl
Telefon: 663910551