Szybkość w piłce nożnej ≠ szybkość lokomocyjna

🔴 Szybkość w piłce nożnej, choć wielce pożądana i zdecydowanie przydatna, nie jest celem samym w sobie i, choć zwiększa prawdopodobieństwo efektywności podejmowanych działań na boisku, to nie gwarantuje ich skuteczności. Oczywiście, warto trenować by szybciej się poruszać, jednak, aby nasze wysiłki miały sens, musimy być w stanie wykorzystać tę umiejętność podczas meczu. Sprint na boisku piłkarskim, to nie to samo, co wyścig na bieżni.🔴
 
🟢 Verheijen proponuje, aby działania piłkarskie, do których możemy zaliczyć sprint, analizować w kontekście pozycji, momentu, kierunku i szybkości.🟢
 
POZYCJA – w biegu na 100m, każdy zawodnik startuje z tego samego miejsca. Nie ma możliwości, aby którykolwiek z zawodników ustawił bloki startowe kilka metrów bliżej mety. Piłkarz, bazując na rozumieniu gry, może w trakcie meczu zająć lepszą pozycję do biegu, niż przeciwnik.
 
MOMENT– sprinterzy startują na sygnał sędziego. Jeśli którykolwiek z zawodników wystartuje wcześniej – mamy falstart. W meczu, każdy z zawodników decyduje indywidualnie kiedy zacznie sprint. Czy ktokolwiek miałby szanse w rywalizacji ze sprinterem, który wystartował sekundę wcześniej, niż reszta stawki?
 
KIERUNEK – sprinterzy muszą biec w wyznaczonych torach. W przypadku jego opuszczenia, grozi im dyskwalifikacja. Na boisku pod tym względem króluje bezprawie 😉 Nie trzeba biegać w linii prostej, można dowolnie zmieniać kierunki. Jednym z najskuteczniejszy sposobów na utrudnienie interwencji obrońcy, jest wbiegnięcie przed niego.
 
SZYBKOŚĆ – gdy mamy z góry określone miejsce i moment startu oraz kierunek biegu, liczy się jedynie szybkość biegu. 
 
❇️ W piłce nożnej, zawodnik bazując na rozumieniu gry sam wybiera miejsce, moment i kierunek w którym pobiegnie. Zdecydowanie bardziej liczy się fakt, by zawodnik był w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie. ❇️
 
📷 Na zdjęciach przykład, choć dotyczy akurat zawodnika o niesamowitych zdolnościach szybkościowych – Kyliana Mbappe.
Zdjęcie nr 1️⃣ (POZYCJA)– Mbappe zajmuje pozycję, w której przeciwnik, który skupiony jest na piłce, nie kontroluje ustawienia napastnika PSG.
Zdjęcie nr 2️⃣ (MOMENT) – Choć Francuz biegł już na zdjęciu nr 1, to przyspieszył i lekko zmienił kierunek poruszaniacdopiero po komunikacji z partnerem z drużyny (kontakt wzrokowy), dając tym samym sygnał do zagrania piłki. Choć obrońca zareagował prawidłowo, zaczynając bieg w stronę własnej bramki po rozpoznaniu zamiaru zagrania piłki przez pomocnika PSG, to w dalszym ciągu nie jest świadomy obecności rozpędzonego Mbappe za swoimi plecami.
Zdjęcie nr 3️⃣ (KIERUNEK) – Przeciwnik dopiero w tym momencie zauważył Mbappe. Napastnik PSG wbiegł przed obrońcę, tym samym uniemożliwiając mu skuteczną interwencję bez ryzyka otrzymania czerwonej kartki.
Zdjęcie nr 4️⃣ (SZYBKOŚĆ) – Mbappe wykorzystując swoją szybkość dobiega do piłki i znajduje się w sytuacji sam na sam.
IMG_1692

Skontaktuj się ze mną

Mail: pmaleck@poczta.onet.pl

Telefon: 663910551