Hamowanie

Umiejętność hamowania, to podstawa rozwoju szybkości wielokierunkowej🏃🏻‍♂️. Choć wydaje się to swego rodzaju paradoksem, nie ma w tym stwierdzeniu krzty przesady. Na pewno nie chciałbyś kierować samochodem jadącym na letnich oponach zimową porą❄️, po krętej szosie z zawrotną prędkością, mając niesprawne hamulce i – jak by tego było mało – będąc zmuszony bez przerwy omijać inne pojazdy, bezpardonowo usiłujące wjechać na twój pas ruchu.

⬆️Powyższa sytuacja, to wypisz, wymaluj boisko piłkarskie⚽️ – środowisko bardzo nieprzyjazne dla zawodników, którzy nie są w stanie niemal natychmiastowo wyhamować i przyspieszyć w innym kierunku w odpowiedzi na ruch piłki, czy przeciwnika. W warunkach meczowych, zawodnik bez sprawnych „hamulców”, będzie zwrotny niczym okręt MS Batory w porcie 🚢😉.

W celu efektywnego hamowania, sportowiec musi zaabsorbować siłę, głównie poprzez zgięcie stawu skokowego, kolanowego oraz biodrowego (trójzgięcie) i ekscentryczny skurcz mięśni💪🏻. Akcja ta, wspomagana jest poprzez odchylenie ciała w przeciwnym kierunku, niż przyspieszenie, a poziom odchylenia zależy od początkowej prędkości sportowca.

Aby lepiej hamować, powinniśmy skupić się na rozwoju siły ekscentrycznej mięśni i umiejętności zmiany kierunku biegu.

IMG_1692

Skontaktuj się ze mną

Mail: pmaleck@poczta.onet.pl

Telefon: 663910551