Martwy ciąg - progresja

Ruch zgięcia w biodrze, zwany hip hinge, to jeden z kluczowych wzorców ruchowych, niezwykle istotny dla zawodników wielu dyscyplin sportowych⚽️🏐🥎🏀. Jest fundamentalnym elementem niemal każdego działania o charakterze eksplozywnym, jak skok🤾‍♂️ czy sprint🏃🏻‍♂️. Z tego powodu, niezwykle ważnym jest, aby mięśnie odpowiadające za prostowanie biodra były bardzo silne💪🏻. 
 
Podstawowym ćwiczeniem wzmacniającym „tylną taśmę” jest martwy ciąg😵☠️. Choć wygląda prosto, wypracowanie właściwej techniki zajmuje nieco czasu⏳. 
 
❌ Przez dużą część osób ruch zgięcia w biodrze, mylone jest ze zgięciem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, co może prowadzić do kontuzji❗️. 
 
✅ Z tego powodu warto zacząć od łatwiejszych wersji i stopniowo podnosić trudność poprzez zwiększanie zakresu ruchu oraz sposobu chwytu👌🏻. 
 
Spróbuj zaproponowanej przeze mnie na filmie pod postem progresji👇🏻🎥. 
#️⃣1️⃣ – Martwy ciąg kettlebell ze skróconym zakresem ruchu
#️⃣2️⃣ – Martwy ciąg z ketllebell
#️⃣3️⃣ – Martwy ciąg sumo ze skróconym zakresem ruchu
#️⃣4️⃣ – Martwy ciąg sumo
#️⃣5️⃣ – Martwy ciąg klasyczny ze skróconym zakresem ruchu
#️⃣6️⃣ – Martwy ciąg rumuński
#️⃣7️⃣ – Martwy ciąg klasyczny
#️⃣8️⃣ – Martwy ciąg klasyczny z deficytu
#️⃣9️⃣ – Martwy ciąg z chwytem rwaniowym
 
🔴 Jeśli w dalszym ciagu masz problem z opanowaniem martwego ciagu, spróbuj ćwiczeń pomagających w nauce ruchu zgięcia w biodrze z mojego wcześniejszego wpisu: https://gettingstronger.pl/nauka-zgiecia-w-biodrze/ 🔴
IMG_1692

Skontaktuj się ze mną

Mail: pmaleck@poczta.onet.pl

Telefon: 663910551