Nauka zgięcia w biodrze

Jednym z najważniejszych zadań podczas długofalowego rozwoju młodych sportowców jest zbudowanie bogatego „skarbu” ruchowego. 🤾‍♂️⛹🏼‍♂️🤼‍♀️🤸🏼‍♂️

Poznanie i opanowanie szerokiego wachlarza ruchów, pozwoli zawodnikom wybierać spośród nich wzorce adekwatne do stojącego przed nimi zadania, wynikającego z rzeczywistości boiskowej⚽️. Porównując tę sytuację do nauki języka polskiego🖋 – im bogatszym zasobem słów dysponujemy, tym sprawniej nam wychodzi budowanie zdań i dobieranie do nich odpowiednich synonimów, tak aby pasowały w konkretnym przypadku📝.

Jednym z najtrudniejszych wzorców ruchowych do opanowania przez młodych graczy jest niewątpliwie zgięcie bioder przy zachowaniu neutralnego ustawienia kręgosłupa – tak zwany hip hinge. Ruch ten często błędnie rozumiany jest przez niedoświadczonych sportowców z wykonaniem zgięcia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. ⛔️ Nieprawidłowe ustawienie kręgosłupa, wiązać się będzie z ❌ powstawaniem ogromnych sił ścinających działających na krążki międzykręgowe, co grozi odniesieniem kontuzji🤕. Innym następstwem błędnego wzorca hip hinge jest ❌ ograniczone wykorzystanie mięśni pośladkowych – jednych z najsilniejszych w ciele człowieka, mających ogromny wpływ na wiele dynamicznych ruchów (jak skoki🤾‍♂️, sprint🏃🏻‍♂️), a tym samym na osiągi sportowe.

Na filmie 🎥 przykładowa progresja ćwiczeń pomocnych w nauce zgięcia bioder, którą możesz przetestować na sobie lub wykorzystać w pracy z podopiecznymi.
1️⃣ Dzięki pozycji w niskiej, nie musimy kontrolować ruchów w innych stawach i skupić się w całości na zgięciu biodra. Guma pomaga w prowadzeniu ruchu
2️⃣ Naszym celem jest dotknięcie pośladkami znajdującego się kilkanaście centymetrów za nami słupka/ściany. Spełnia on/ona rodzaj wskazówki zewnętrznej, przez co nie wykonujemy skłonu, a uczymy się wychylenia bioder w tył.
3️⃣ Do ćwiczenia powyżej dokładamy tyczkę, która pomaga w zachowaniu neutralnego ustawienia kręgosłupa podczas zgięcia biodra. Naszym zadaniem jest utrzymanie trzech punktów stykowych z tyczką (potylica, kręgosłup w odcinku piersiowym, kość ogonowa)
4️⃣ Przechodzimy do zastosowania wzorca w praktyce. Guma ciągnąca w tył, przypomina o konieczności cofnięcia bioder.

IMG_1692

Skontaktuj się ze mną

Mail: pmaleck@poczta.onet.pl

Telefon: 663910551