Blog
Plyometryka - progresja
Plyometryka to bardzo skuteczne narzędzie do rozwijania mocy 🚀 u sportowców, co nie oznacza wcale, iż powinniśmy sięgać od razu po najbardziej zaawansowane narzędzia🛠.
Zupełnie z tego samego powodu, nie powinniśmy skakać na głęboką wodę🌊 podczas pierwszej lekcji pływania🏊🏻♂️ – możemy sobie wyrządzić więcej krzywdy, niż pożytku.
W celu optymalnego rozwoju📈, niezbędna jest właściwa progresja📶. Najprostszą z nich jest podzielenie ćwiczeń ze względu na ilość stresu jaki kładzie ćwiczenie na mięśnie, tkankę łączną i zaangażowane stawy. Intensywność dyktowana będzie głównie poprzez:
🔴 obciążenie ekscentryczne (czyli z jakiej wysokości lądujesz)
🔴 czasu kontaktu z podłożem (im krótszy, tym ćwiczenie bardziej intensywne), a także
🔴 czy lądowanie jest wykonywane obunóż lub jednonóż.
◾️Musimy jednak pamiętać, że to nie jedyne kryteria którymi możemy się kierować☝🏻. Ważne będzie również zaangażowanie kończyn górnych (ich udział poprawia wynik skoku, a co za tym idzie – zwiększa obciążenie ekscentryczne podczas lądowania), a także typ nawierzchni na której przeprowadzany jest trening.
Trudno znaleźć sztywny podział i progresję ćwiczeń, ale możemy określić charakterystykę oraz aspekty nad jakimi się skupiamy w poszczególnych etapach:
🔻Etap I – Nauka ruchu i koordynacja (poruszona w poprzednim wpisie – link w komentarzu👇🏻)🔻
Submaksymalne skoki w formie zabawy (np. na skakance, drabince, nad linią), nauka lądowania w miejscu oraz wskoku na podwyższenie (w celu ograniczenia siły reakcji z podłożem)
🔻Etap II – Lądowanie i absorpcja siły🔻
Zeskoki z podwyższenia oraz wyskoki bez przeciwruchu (np. squat jump), mające na celu rozwój siły ekscentrycznej i nauki właściwej mechaniki lądowania oraz wyskoku.
🔻Etap III – Wykorzystanie cyklu rozciągnięcie – skurcz🔻
Nauka wykorzystania energii elastycznej zmagazynowanej w mięśniach i ścięgnach podczas skurczu ekscentrycznego (podczas przeciwruchu, czy lądowania). Możemy użyć tu ćwiczeń jak wyskok z przeciwruchem czy skoki z podwójnym kontaktem.
🔻Etap IV – Skrócenie fazy ekscentrycznej i izometrycznej🔻
Skracanie czasu kontaktu z podłożem w celu maksymalnego wykorzystania energii kinetycznej oraz odruchu rozciągania i cyklu rozciągnięcie – skurcz w trakcie następującego skurczu koncentrycznego (wyskoku). W tej fazie wchodzą już ćwiczenia o najwyżej intensywności, jak przeskoki ciągłe przez przeszkody, czy wyskok po zeskoku w głąb (depth jump).
Skontaktuj się ze mną
Mail: pmaleck@poczta.onet.pl
Telefon: 663910551