Przyspieszenie

Wielka popularność piłki nożnej sprawiła, że konkurencja na najwyższym poziomie jest ogromna. Niemal każdy topowy zawodnik dysponuje bajeczną techniką i fantastycznymi umiejętnościami stricte piłkarskimi. Tymi, którzy robią różnice na boisku są często zawodnicy posiadający nieprzeciętne zdolności szybkościowe. Niestety, nie każdy z nas ma jamajskie korzenie, a co za tym idzie – nie jest urodzonym sprinterem.

I tu do gry wchodzi przyspieszenie – gdyż to właśnie w tym elemencie możemy osiągnąć największą poprawę.

√  W celu efektywnego przyspieszania musimy wziąć pod uwagę zdolność do generowania siły (aspekt fizyczny) oraz jej prawidłowego wykorzystania (aspekt techniczny), gdyż zarówno niewystarczający poziom siły, jak i niewłaściwe jej aplikowanie w podłoże będzie ograniczać nasz potencjał szybkościowy.

√  O ile w ostatnich latach coraz więcej uwagi w sportach zespołowych przykłada się do treningu siły, o tyle w dalszym ciągu mało czasu poświęca się kwestii poprawy kulejącej techniki biegu. Niewątpliwie, generowana siła gra dużą rolę w rozwijaniu prędkości biegu, ale to tylko jedna strona równania – jeśli nieumiejętnie ją aplikujesz, to na nic zda się ogromna ilość siły, skoro nie potrafisz jej spożytkować. Warto sobie uświadomić, że sprint jest skomplikowanym działaniem ruchowym, wymagającym odpowiedniej koordynacji, dlatego należy go traktować jak każdą inną umiejętność i trenować, tak samo jak pozostałe. Sportowcy muszą się nauczyć przyjmować efektywną postawę i koordynować pracę ramion oraz nóg w celu uzyskania optymalnego kierunku aplikacji siły.

√  Wypracowanie dobrej techniki daje pewność, że sportowiec jest w stanie użyć swoich możliwości fizycznych w efektywny sposób. Trening techniczny powinien skupiać się na poprawie słabych punktów, wskazanych na podstawie wcześniej przeprowadzonej analizy.

W poniższym filmie znajdzie kilka pomocnych ćwiczeń w poprawie przyspieszenia.

IMG_1692

Skontaktuj się ze mną

Mail: pmaleck@poczta.onet.pl

Telefon: 663910551